10 ciekawych faktów o Osiedlu Tysiąclecia

Osiedle Tysiąclecia jest miejscem nie tylko wyjątkowym, ale i pełnym wielu interesujących szczegółów. Czy wiecie kiedy powstała tam pierwsza osada? Kto odpowiada za projekt Tauzena? Przedstawiamy 10 ciekawych faktów o Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, które każdy mieszkaniec powinien znać.

1.Początki osadnictwa na obszarze osiedla datuje się na XVII w. – wówczas na terenie obecnego Tysiąclecia Dolnego powstała kolonia Sośnina. Na początku wydobywano tam rudę żelaza, potem osada stała się typowo rolnicza.

2. Jeden z pierwszych projektów osiedla zakładał, że na powierzchni 145 hektarów będzie mogło zamieszkać aż 45 tysięcy ludzi. Ostatecznie liczbę tą zmniejszono do 30 tysięcy osób.

10-ciekawych-faktów-o-Tauzenie2
3. Za projekt osiedla odpowiadało czterech architektów z Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach: Henryk Buszko, Aleksander Franta, Marian Dziewoński i Tadeusz Szewczyk.

4. Projekt Tauzena zakładał dokładne rozplanowanie każdego z jego elementów, m.in.: rozmieszczenie bloków miało zapewnić odpowiednią ilość terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych, a przedszkola ulokowano w takich miejscach, by w drodze do nich dzieci nie musiały przechodzić przez jezdnię.

5. W centralnej części osiedla znajdują się najsłynniejsze budynki Tauzena, czyli Kukurydze – pięć bloków w kształcie kolby kukurydzy. Najwyższe z nich mają 27 kondygnacji.

10-ciekawych-faktów-o-Tauzenie2
6. Kukurydze są kuzynkami, a właściwie siostrami Gwiazd z Os. Roździeńskiego – zaprojektowane zostały przez te same osoby, a ich podstawy oparto na kształcie ośmiokąta.

7. Na Osiedlu Tysiąclecia windy zatrzymują się na półpiętrach – architekci świadomie zdecydowali, że będą one obsługiwać tylko połowę możliwych przystanków. Jak mówił sam Buszko, zabieg ten miał na celu zapewnienie płynnej komunikacji w najbardziej szczytowych momentach.

8. Tauzen był dumą PRL, dlatego przez kilkanaście lat odmawiano zgody na budowę kościoła. Swojego wsparcia tej inicjatywie udzielił m.in. ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła. Budowa pierwszego z nich rozpoczęła się dopiero pod koniec lat 70.

10-ciekawych-faktów-o-Tauzenie2
9. Osiedle Tysiąclecia powstawało przez prawie 40 lat. Prace rozpoczęto w 1961 roku, natomiast ostatni budynek (piąta Kukurydza) został oddany do użytku w 2000 r.

10. Obecnie na osiedlu mieszka około 8% całej katowickiej populacji i 0,5% wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

To tylko część z wielu interesujących faktów o Osiedlu Tysiąclecia. Mamy nadzieję, że wśród naszego zestawienia znalazły się ciekawostki, o których nie mieliście wcześniej pojęcia i teraz wiecie już o Tauzenie wszystko! Jeżeli chcielibyście podzielić się z nami innymi fascynującymi informacjami dotyczącymi naszego osiedla, wrzucajcie je na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/systelpl

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Buszko i Franta – ojcowie Osiedla Tysiąclecia
  2. Osiedle Tysiąclecia na starych fotografiach cz. 2
  3. Odkrywamy, jak powstało Osiedle Tysiąclecia!