Ilu z nas bezsilnie czekało aż na stronie załaduje się film? Żółwie tempo Internetu sprzyja tworzeniu wyszukanych epitetów w dobie wszechobecnego uzależnienia od sieci. Prędkość łącza ma dziś przecież wpływ na naszą pracę, formę odpoczynku czy nawet życie towarzyskie. Natomiast my, szeregowi użytkownicy jesteśmy często bezradni wobec rozmaitych problemów technicznych, od których tak często zależy nasza codzienność. Bez obaw! Szansą na wyeliminowanie wszelkich przeszkód w tej materii jest technologia światłowodowa – prawdziwa rewolucja w przesyłaniu danych.
Technologia światłowodowa – co to jest?
Rosnące wymagania użytkowników Internetu oczekujących coraz szybszego transferu, kazały dostawcom podnieść technologiczną poprzeczkę. Tak zrodził się pomysł na FTTH czyli Fiber To The Home (światłowód do domu). Jest to koncepcja, która zakłada dostarczenie światłowodu osobno do domu każdego użytkownika, wykluczając zbędne pośrednictwo. Dotychczas operatorzy decydowali się co najwyżej na doprowadzenie nowoczesnego łącza jedynie do bloku, skąd poszczególni odbiorcy musieli czerpać przekaz przez tradycyjne przewody. Światłowód natomiast, stworzony z przeźroczystego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych przesyła dane za pomocą światła, przez co pracuje błyskawicznie i nie jest narażony na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Infrastruktura FTTH zapewnia dzięki temu pełną szerokość pasma, a w konsekwencji właściwie nieograniczony, bardzo szybki transfer dla odbiorcy.
Technologia światłowodowa – zalety
Technologia tradycyjna zestawiona ze światłowodową jest co najmniej anemiczna w kwestii prędkości, ale nowoczesna koncepcja transferu danych ma przewagę w jeszcze kilku innych aspektach. Przede wszystkim FTTH wykorzystuje sygnał optyczny, który nie jest narażony na zakłócenia, tak częste przy wykorzystaniu tradycyjnych środków przekazu. W paśmie światłowodu nie zachodzi ponadto zjawisko współdzielenia, dzięki czemu łącze umożliwia dostęp do wielu usług telekomunikacyjnych jednocześnie i bez ograniczeń.
Brak barier spowalniających transfer oraz szeroka dostępność symetrycznego pasma jest dodatkowo okraszona niezwykle niską awaryjnością, gdyż pomiędzy użytkownikiem a serwerownią nie występują żadne urządzenia aktywne (zasilane). Eksperci wskazują też na niebywale niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, a przy tym na bardzo długą żywotność technologii. Co ciekawe, wykorzystanie światłowodów podnosi poziom bezpieczeństwa, ponieważ taka transmisja jest o wiele trudniejsza do przechwycenia i podsłuchania przez osoby nieupoważnione.
Krótko mówiąc system światłowodowy umożliwia użytkownikowi niezwykle szybki i stabilny dostęp do sieci, jednocześnie podnosząc komfort korzystania z Internetu, niezależnie od przeciwności atmosferycznych czy ludzkich złośliwości. Warto natomiast zaznaczyć, że mimo postępu technologicznego, w Polsce sieci światłowodowe nie są jeszcze wysoce rozwinięte. Ekspansja FTTH to spory koszt, który jednak na dłuższą metę z pewnością okaże się trafioną inwestycją.