Internet jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Połączenie z siecią nie stanowi już luksusu, ale pewien standard, od którego zależy działanie coraz większej liczby urządzeń, zarówno w pracy, jak i w domu. Szukamy więc możliwie najbardziej efektywnego sposobu dostarczania Internetu – czy takim sposobem jest Internet światłowodowy?
Internet światłowodowy – jak działa?
W wielkim skrócie światłowód to przewód, który do transmisji danych wykorzystuje światło. Jak wiadomo, prędkość światła jest największą znaną nam prędkością. Dzięki niej możliwe jest przesyłanie informacji na bardzo duże odległości w ułamkach sekund – prędkość przesyłuw połączeniu międzykontynentalnym to nawet 5Tb/s!
Internet światłowodowy – już jest czy dopiero będzie?
Określanie światłowodów jako technologii przyszłości nie jest do końca zgodne z prawdą. Światłowody telekomunikacyjne z powodzeniem działają bowiem już od lat 70. Rozwój globalnej sieci nie byłby możliwy bez tysięcy kilometrów tych kabli na dnie oceanów. Również w Polsce od wielu lat operatorzy dostarczają Internet w ten sposób, jednak nie bezpośrednio do mieszkań. I tu jest pies pogrzebany. Do tej pory, sygnał dostarczany do budynku światłowodem, był następnie rozdzielany i prowadzony do mieszkań zwykłymi kablami miedzianymi lub koncentrycznymi. Teraz to się zmienia – nadchodzi era usługi FTTH.
Internet światłowodowy – czy naprawdę go potrzebuję?
FTTH (Fiber To The Home) to właśnie dostarczanie Internetu za pomocą światłowodu bezpośrednio do naszego mieszkania. Oznacza to niemal nieograniczoną transmisję danych – znane nam dziś prędkości przesyłu rzędu 150Mb/s wzrosną nawet do 1000Mb/s. To bardzo dużo biorąc pod uwagę dzisiejsze potrzeby, ale jeśli pomyślicie o Internecie rzeczy, o którym pisaliśmy jakiś czas temu, liczba ta przestaje robić takie wrażenie. Internet nie będzie potrzebny wyłącznie do przeglądania stron internetowych, ale do działania wielu sprzętów domowych – już dziś potrzebujemy szerokiego pasma, choćby do korzystania z treści 4K.
Oprócz prędkości, niewątpliwie zaletą światłowodów jest ich odporność na zakłócenia i bezpieczeństwo transmitowanych informacji. Wszystko te cechy, a także prognozy dotyczące rozwoju Internetu sprawiają, że Internet Światłowodowy z pewnością jest technologią przyszłości czyli taką, którą warto rozwijać i adaptować się do niej, najlepiej już od dzisiaj.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
- Treśći Ultra HD – czym są i jak z nich korzystać?
- Najpopularniejsze aplikacje mobilne 2016 roku
- Virtual reality – czym jest wirtualna rzeczywistość?