Seniorzy w Internecie

Seniorzy w Internecie

Internet jest zwykle postrzegany jako przestrzeń dla osób młodych. Mimo, że wśród nich odsetek internautów jest nieporównywalnie większy niż wśród osób starszych, to jednak z roku na rok przybywa użytkowników sieci wśród starszych pokoleń. Jak zachowują się seniorzy w Internecie i co sieć może im zaoferować? Przeczytaj!

Seniorzy w Internecie – statystyki

Wśród osób w wieku 18-24 lat, niemal 100% korzysta z Internetu. To zupełnie naturalne – osoby te wychowywały się w towarzystwie komputerów. Im starsza grupa wiekowa, tym niższy odsetek Internautów – wśród osób powyżej 60 roku życia, internautami jest tylko 30%. Dla porównania, w Stanach zjednoczonych odsetek ten sięga ponad 60%. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście zamożność społeczeństwa. Należy jednak zwrócić uwagę, że w Polsce szybko przybywa seniorów w Internecie – w 2002 roku było ich zaledwie 2%!

 

Seniorzy w Internecie

Seniorzy w Internecie – co robią?

Osoby starsze, które zdecydowały się korzystać z Internetu, są użytkownikami dość aktywnymi. Większość z nich korzysta z poczty elektronicznej i portali społecznościowych, aby móc kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, nierzadko mieszkającymi w oddaleniu. Często korzystają też z bankowości elektronicznej, a coraz więcej z nich dokonuje zakupów online. W polskiej sieci powstają także portale przeznaczone specjalnie dla seniorów, takie jak senior.pl, na których można znaleźć artykuły i porady dostosowane do potrzeb odbiorców, albo zarejestrować się na forum. Osoby starsze mają bardzo szerokie spektrum zainteresowań, a wśród nich znajdziemy także… aktywnych graczy, takich jak Pani Bogusia.

 

Dla seniorów bariera wejścia do Internetu często jest tym, co zupełnie uniemożliwia korzystanie z dobrodziejstw sieci. Młodzi ludzie, dorastający w otoczeniu technologii, mają naturalną łatwość korzystania z nich, ale dla starszych pokoleń to coś zupełnie nowego, a nauka nowych rzeczy nie przychodzi tak łatwo.

Jeśli masz starszych rodziców lub dziadków – pomóż im zapoznać się z Internetem. Jeśli sam jesteś dojrzałym użytkownikiem, ale korzystanie z sieci sprawia Ci czasem problemy – nie wstydź się prosić bliskich o pomoc, albo skorzystaj z kursów organizowanych przez gminy czy uniwersytety trzeciego wieku. Internet może uczynić życie ciekawszym i choć w części zniwelować problem samotności osób starszych.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Aplikacje mobilne kontra SMOG
  2. Wykluczenie cyfrowe – problem nie tylko osób starszych
  3. Treści UHD – czym są i jak z nich korzystać?