Problem smogu w Polsce jest naprawdę poważny. Słyszymy wiele o tym jak z nim walczyć, ale często brakuje samej informacji o występowaniu i natężeniu tego zjawiska w danym dniu. O ile walka ze smogiem zależy od współdziałania z innymi i zajmie trochę czasu, o tyle przed jego szkodliwym działaniem możemy bronić się sami już dziś. Tu z pomocą przychodzą aplikacje mobilne.
Aplikacje mobilne kontra smog – SmokSmog
Na początek aplikacja przeznaczona tylko do monitorowania stanu powietrza w Polsce południowej. Jest to też jedna z pierwszych aplikacji tego typu na naszym rynku. Jest bardzo ładna wizualnie, ale też praktyczna. Pomiędzy widokami pomiarów z poszczególnych stacji przełączamy się przewijając ekran w prawo i w lewo. Aplikacja pokazuje dobowy i godzinny poziom zanieczyszczenia poszczególnymi substancjami oraz ogólną ocenę stanu powietrza. Dane historyczne możemy sprawdzić na wykresie. Dodatkowo możemy ustawić zakładkę z najbliższą stacją, która będzie się zmieniać w zależności od lokalizacji.
Aplikacje mobilne kontra smog – Jakość Powietrza w Polsce
Oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prosta w obsłudze i czytelna. Możemy pobrać dane z najbliższej stacji lub ręcznie wybrać tę, która nas interesuje. Niestety, tutaj zaczynają się schody – jeśli mamy słaby sygnał GPS, lub serwery są przeciążone (co zdarza się w dni, kiedy zanieczyszczenie jest duże), aplikacja może mieć problemy z wyświetleniem danych, pokaże nam jednak ostatnie dane ze stacji,która już była wcześniej wczytana. Główny widok pomiarów z danej stacji to czytelny układ kafelkowy, a przewijając ekran możemy zobaczyć zanieczyszczenie różnymi substancjami na wykresie lub mapie.
Aplikacje mobilne kontra smog – Zanieczyszczenie powietrza
Z prezentowanych aplikacji ta jest zdecydowanie najprostsza w obsłudze – jeśli nie lubisz wykresów i zależy Ci jedynie na szybkiej informacji o aktualnym stanie powietrza, to zdecydowanie pozycja dla Ciebie. Po wybraniu odpowiednich stacji z mapy lub z listy rozwijalnej, wszystkie widzimy na jednym ekranie, wraz z datą i godziną ostatniej aktualizacji. Z poziomu aplikacji możemy także udostępnić wybrany widok na przykład na Facebooku lub w wiadomości.
Aplikacje mobilne kontra smog – Kanarek
Ujrzał światło dzienne na początku tego roku i szybko został okrzyknięty najlepszą aplikacją antysmogową w Polsce. Na uwagę zasługuje szczególnie możliwość pobierania danych ze stacji LookO2 – prywatnych czujników montowanych w domach i podłączonych do sieci WiFi. Dzięki temu Kanarek przyda się również osobom, które nie mają w pobliżu oficjalnej stacji GIOŚ. Ponadto, w przeciwieństwie do większości dostępnych rozwiązań, aplikacja ta przechowuje dane ze stacji GIOŚ na własnych serwerach, dzięki czemu działa szybciej i praktycznie nie występuje problem nieaktualnych danych. Użytkownik może wybrać swoje ulubione stacje, a także otrzymywać powiadomienia push o stanie powietrza. Aplikacja pozwala też korzystać z europejskiego Indeksu Jakości Powietrza oraz sprawdzać dane historyczne na tworzonych automatycznie wykresach.
Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do skutecznej ochrony. Zanim pójdziesz pobiegać, wybierzesz się na spacer z dziećmi albo po prostu wyjdziesz rano do pracy, sprawdź stan powietrza, a w razie konieczności – zabierz ze sobą maseczkę. Nie ma się czego wstydzić – zdrowie mamy tylko jedno.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: