Aplikacje mobilne kontra smog

Problem smogu w Polsce jest naprawdę poważny. Słyszymy wiele o tym jak z nim walczyć, ale często brakuje samej informacji o występowaniu i natężeniu tego zjawiska w danym dniu. O ile walka ze smogiem zależy od współdziałania z innymi i zajmie trochę czasu, o tyle przed jego szkodliwym działaniem możemy bronić się sami już dziś. Tu z pomocą przychodzą aplikacje mobilne.

Aplikacje mobilne kontra smog – SmokSmog

Na początek aplikacja przeznaczona tylko do monitorowania stanu powietrza w Polsce południowej. Jest to też jedna z pierwszych aplikacji tego typu na naszym rynku. Jest bardzo ładna wizualnie, ale też praktyczna. Pomiędzy widokami pomiarów z poszczególnych stacji przełączamy się przewijając ekran w prawo i w lewo. Aplikacja pokazuje dobowy i godzinny poziom zanieczyszczenia poszczególnymi substancjami oraz ogólną ocenę stanu powietrza. Dane historyczne możemy sprawdzić na wykresie. Dodatkowo możemy ustawić zakładkę z najbliższą stacją, która będzie się zmieniać w zależności od lokalizacji.

aplikacje mobilne kontra smog

Aplikacje mobilne kontra smog – Jakość Powietrza w Polsce

Oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prosta w obsłudze i czytelna. Możemy pobrać dane z najbliższej stacji lub ręcznie wybrać tę, która nas interesuje. Niestety, tutaj zaczynają się schody – jeśli mamy słaby sygnał GPS, lub serwery są przeciążone (co zdarza się w dni, kiedy zanieczyszczenie jest duże), aplikacja może mieć problemy z wyświetleniem danych, pokaże nam jednak ostatnie dane ze stacji,która już była wcześniej wczytana. Główny widok pomiarów z danej stacji to czytelny układ kafelkowy, a przewijając ekran możemy zobaczyć zanieczyszczenie różnymi substancjami na wykresie lub mapie.

aplikacje mobilne kontra smog

Aplikacje mobilne kontra smog – Zanieczyszczenie powietrza

Z prezentowanych aplikacji ta jest zdecydowanie najprostsza w obsłudze – jeśli nie lubisz wykresów i zależy Ci jedynie na szybkiej informacji o aktualnym stanie powietrza, to zdecydowanie pozycja dla Ciebie. Po wybraniu odpowiednich stacji z mapy lub z listy rozwijalnej, wszystkie widzimy na jednym ekranie, wraz z datą i godziną ostatniej aktualizacji. Z poziomu aplikacji możemy także udostępnić wybrany widok na przykład na Facebooku lub w wiadomości.

aplikacje mobilne kontra smog

Aplikacje mobilne kontra smog – Kanarek

Ujrzał światło dzienne na początku tego roku i szybko został okrzyknięty najlepszą aplikacją antysmogową w Polsce. Na uwagę zasługuje szczególnie możliwość pobierania danych ze stacji LookO2 – prywatnych czujników montowanych w domach i podłączonych do sieci WiFi. Dzięki temu Kanarek przyda się również osobom, które nie mają w pobliżu oficjalnej stacji GIOŚ. Ponadto, w przeciwieństwie do większości dostępnych rozwiązań, aplikacja ta przechowuje dane ze stacji GIOŚ na własnych serwerach, dzięki czemu działa szybciej i praktycznie nie występuje problem nieaktualnych danych. Użytkownik może wybrać swoje ulubione stacje, a także otrzymywać powiadomienia push o stanie powietrza. Aplikacja pozwala też korzystać z europejskiego Indeksu Jakości Powietrza oraz sprawdzać dane historyczne na tworzonych automatycznie wykresach.

aplikacje mobilne kontra smog

Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do skutecznej ochrony. Zanim pójdziesz pobiegać, wybierzesz się na spacer z dziećmi albo po prostu wyjdziesz rano do pracy, sprawdź stan powietrza, a w razie konieczności – zabierz ze sobą maseczkę. Nie ma się czego wstydzić – zdrowie mamy tylko jedno.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Najpopularniejsze aplikacje mobilne 2016 roku
  2. 5 najciekawszych aplikacji mobilnych 2016
  3. 8 aplikacji przydatnych w podróży