Rozwój nowych technologii niesie wiele korzyści, ale tak jak wszystko inne – niesie również nowe zagrożenia. Coraz częściej słyszymy o niebezpieczeństwach czyhających w mediach społecznościowych. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi chronić? Zapraszamy do lektury!
Bezpieczeństwo w social media – rodzaje zagrożeń
Facebooka używają ponad 2 miliardy ludzi na świecie. Ten portal to nie tylko miejsce do dzielenia się swoimi przeżyciami z przyjaciółmi – to także miejsce, w którym zgromadzonych jest bardzo wiele informacji o każdym z nas. Nic więc dziwnego, że właśnie poprzez Facebooka działają również hakerzy. Zaczyna się od rzeczy najprostszych, a więc włamania się komuś na konto i wysyłania próśb do przyjaciół o przelanie pieniędzy czy nawet o podanie hasła do ich skrzynki pocztowej. Ataki bywają też zautomatyzowane – te są groźniejsze. Schemat może wyglądać tak: otrzymujesz od znajomego wiadomość z linkiem do filmu. Po kliknięciu trafiasz na stronę łudząco podobną do YouTube. Tam wyskakuje informacji o konieczności pobranie kodeka video. Po kliknięciu „ok” i pobraniu pliku, Twój komputer jest już zainfekowany. Czasem zamiast filmu otrzymujemy plik ze zdjęciem, a czasem zamiast wiadomości, pojawiają się posty na tablicy od znajomego, który już ma zainfekowany komputer. Innym rodzajem zagrożenia są tzw. fake newsy, czyli zmyślone, sensacyjne informacje, w które można kliknąć. Robiąc to często instalujemy na swoim koncie aplikację z uprawnieniami do publikowania.
.
Bezpieczeństwo w social media – konsekwencje
Wachlarz konsekwencji w przypadku zainfekowania konta lub komputera jest szeroki. Może się okazać, że nieświadomie publikujemy posty w grupach lub wysyłamy wiadomości do znajomych – w ten sposób wirusy się rozprzestrzeniają. Inne z nich instalują na komputerze oprogramowanie śledzące, aby zbierać o nas informacje. Jeszcze inne mogą spowodować że… Facebook uzna nas za zmarłych – wielbicielom czarnego humoru może się to wydać zabawne, jednak bliskim „ofiar” raczej nie będzie do śmiechu. Do najpoważniejszych konsekwencji należy możliwość zaszyfrowania danych. Jeśli tak się stanie, szansa ich odzyskania jest bardzo niewielka. Często ransomware (oprogramowanie szyfrujące dane) służy do wymuszania okupu.
Bezpieczeństwo w social media – jak się chronić
Twórcy różnego rodzaju spamowego oprogramowania i wirusów potrafią obchodzić wszelkie zabezpieczenia. Dlatego musimy być przede wszystkim ostrożni. Dziwna wiadomość od kogoś, z kim dawno nie rozmawialiśmy powinna obudzić czujność. Przesyłanie linków bez słowa wyjaśnienia, zwłaszcza jeśli nie prowadzą do znanych serwisów, również powinno się wydać podejrzane. Jeśli zaś chodzi o adresy, te udające znane strony możemy poznać bo występujących w nich, zamierzonych literówkach – np. „YooTube”. Jeśli rzuci nam się w oczy sensacyjny news – zamiast w niego klikać, lepiej wyguglować daną informację. Aby uchronić się przed szyfrowaniem plików, warto robić kopie bezpieczeństwa. Nigdy nie należy się godzić na pobranie jakiegokolwiek pliku, jeśli nie mamy pewności, skąd pochodzi. I naczelna zasada – nigdy nie podajemy nikomu swoich haseł!
Internet jest nieprzebranym źródłem wiedzy i rozrywki. Nie da się go wyeliminować z dzisiejszego życia, trzeba więc zadbać, aby korzystanie z sieci było bezpieczne – a w tej kwestii wiele zależy od nas samych.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować: