bitcoin

Bitcoin, czyli prawdziwe wirtualne pieniądze – cz. 1

Słyszeliście o kryptowalucie Bitcoin? To wirtualny środek płatniczy o realnej wartości – to znaczy, że da się nim zapłacić za towary lub usługi, ale transakcja odbywa się wyłącznie w Internecie. Działa już od 7 lat, ale w Polsce jest rzadko stosowany, a przez to wciąż dość tajemniczy – to jednak może się zmieniać z biegiem czasu, dlatego warto dowiedzieć się czym jest Bitcoin.

Bitcoin – co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, Bitcoin jest kryptowalutą – cyfrowym pieniądzem, działającym w sieci. Jest dostępny wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Jest to waluta zdecentralizowana, co oznacza że za jej emisję nie jest odpowiedzialna żadna instytucja, a Bitcoin nie podlega kontroli żadnego nadrzędnego organu. Dzięki temu w żaden sposób nie jest zależny od polityki, a jedynie od ekonomii. W przeciwieństwie do zwykłych walut, którymi się posługujemy, Bitcoinów nie można dodrukować. Istnieje z góry przyjęta, sztywna granica ilości pieniądza, który zostanie wprowadzony do obiegu – ma to być 21 milionów Bitcoinów – dzięki czemu jest on odporny na inflację. Obecna wartość Bitcoina jest bardzo wysoka i wynosi ponad 5000 zł, jednak jako młody wynalazek ulega sporym wahaniom.

Bitcoin – jak to działa?

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, Bitcoin to po prostu oprogramowanie, które umożliwia dokonywanie transakcji przez Internet. Aby z niego korzystać, należy posiadać wirtualny portfel. Do tego portfela przypisane są unikatowe adresy, dzięki którym możemy przesyłać lub odbierać Bitcoiny, przechowywane także w portfelach.
Ale jak to w ogóle możliwe, że jakaś waluta może działać bez nadzoru instytucji finansowych? Wydaje się to nierealne, jednak Bitcoin działa w sieci P2P (ang. peer to peer – każdy z każdym), to znaczy każda transakcja dzieje się bezpośrednio między użytkownikami i jest uwierzytelniana przez przypisane im klucze kryptograficzne. Przepływ Bitcoinów, inaczej niż w przypadku banków, nie zależy od decyzji człowieka – jest w pełni oparty na kryptografii, czyli matematyce. Każda transakcja jest jawna, zapisana w księdze rachunkowej, do której dostęp ma każdy użytkownik. Nie ma tam jednak żadnych danych, a jedynie unikatowe adresy portfeli – Bitcoin nie używa danych osobowych.

bitcoin

Bitcoin – gdzie nim zapłacę?

Na koniec kwestia, do której sprowadza się sens istnienia każdego pieniądza – czy można faktycznie nim płacić? W przypadku Bitcoinów odpowiedź brzmi: tak. Coraz więcej firm umożliwia ten typ płatności, począwszy od gigantów takich jak Microsoft, po puby, restauracje, księgarnie w wielu krajach świata. Oczywiście, wciąż jest to niszowy sposób płatności, jednak możemy się z nim spotkać również w Polsce – Bitcoinami opłacimy na przykład rachunek w T-mobile lub wizytę u lekarza Medicover. Jedynym jak na razie punktem w Katowicach, który przyjmuje Bitcoiny jest Restauracja Raz Dwa Osiem.

bitcoin

Choć sposób działania Bitcoina może wydawać się skomplikowany, tak naprawdę główna trudność w zrozumieniu go bierze się z faktu, że jesteśmy przyzwyczajeni do zupełnie innego systemu płatniczego. W codziennym użytkowaniu Bitcoin może być nawet łatwiejszy niż bankowość elektroniczna którą znamy. A skąd wziąć Bitcoiny? Tego dowiecie się wkrótce w kolejnej części wpisu o tej walucie!