Bitcoin, czyli prawdziwe wirtualne pieniądze – cz. 2

W poprzedniej części artykułu o wirtualnych pieniądzach, dowiedzieliście się czym właściwie jest bitcoin, mogliście przeczytać pokrótce jak działa ta kryptowaluta i gdzie można ją wykorzystać. Dziś przybliżymy temat historii i pozyskiwania bitcoinów – jeśli zastanawiacie się, skąd się wzięły i jak można je zdobyć, zapraszamy do lektury!

Bitcoin – historia

Koncepcja kryptowaluty powstała dość dawno, bo niemal 20 lat temu. Po raz pierwszy opisał ją programista Wei Dai. Miał to być pieniądz niezależny od czynnika ludzkiego, oparty w pełni na kryptografii. Jedną z pierwszych implementacji tej koncepcji jest właśnie bitcoin. 31 października 2008 użytkownik o pseudonimie Satoshi Nakamoto opublikował manifest, w którym przedstawił szczegółowo sposób działania swojej waluty. Opracowanie dokumentu miało mu zająć 2 lata. Przez kolejne dwa brał udział w rozwijaniu projektu, po czym wycofał się. Co ciekawe, jego tożsamość do dziś jest nieznana.

Pierwszą transakcję w sieci bitcoin zawarto 12 stycznia 2009 roku. Od tamtego czasu projekt rozwijał się w błyskawicznym tempie, powstawały kopalnie bitcoinów, kolejne firmy decydowały się na akceptację kryptowaluty jako środka płatniczego, a jej wartość ciągle rosła. Obecnie (stan na dzień 2 czerwca 2017) cena bitcoina wynosi 9136 zł.

systelllll

Bitcoin – mining

Mining, to z angielskiego wydobycie – tym terminem nazywa się proces pozyskiwania kolejnych bitcoinów. To możliwe dzięki górnikom, czyli osobom posiadającym komputery o wysokiej mocy obliczeniowej, które wykonują pracę niezbędną dla działania sieci bitcoin – na przykład cyfrowe potwierdzanie innych transakcji. Za swoją pracę górnicy są wynagradzani “nowymi” bitcoinami, to znaczy takimi, których nie było wcześniej w obiegu. W ten sposób są one wydobywane. Jak mogliście się dowiedzieć z poprzedniej części artykułu, bitcoin jest walutą stabilną, ponieważ nie można go dodrukować – maksymalną liczbą bitcoinów, które pojawią się w obiegu jest 21 milionów. Co wtedy z górnikami? Będą pracować nadal, z tym że ich dochody będą pochodziły z drobnych prowizji od transakcji.

Bitcoin – jak go zdobyć?

Początkowo stosunkowo łatwo było zdobyć bitcoiny zostając górnikiem, do czego wystarczył własny komputer. Górnik zostaje wynagrodzony za rozwiązanie problemu kryptograficznego, co w żargonie bitcoinowym nazywa się rozbiciem bloku.Wraz ze wzrostem liczby użytkowników i liczby bitcoinów w obiegu, wzrasta też trudność takiego zadania. Obecnie, komputer wyższej klasy potrzebowałby ponad 30000 tysięcy lat ciągłej pracy (!!!), aby mieć 95% szans rozwiązania zadania. Aby móc dzisiaj wydobywać bitcoiny trzeba zainwestować w drogie “koparki” to znaczy serwery obliczeniowe o bardzo wysokiej mocy. Do ich utrzymania potrzeba mnóstwo miejsca i środków – dla przeciętnego człowieka jest to niewykonalne.

Jeśli więc chcesz zdobyć bitcoiny, najlepiej kupić je od innego użytkownika, albo na giełdzie. Giełdy bitcoinów działają analogicznie do tych tradycyjnych. Również jak w przypadku tradycyjnej giełdy, gra wiąże się z ryzykiem utraty środków, dlatego zanim się na to zdecydujesz, dowiedz się więcej czytając specjalistyczne portale.

bitcoin-1813503_1920

Dziś bitcoin jawi się jako waluta przyszłości i genialna inwestycja. Idea pieniądza opartego na kryptografii, niezależna od ludzi i instytucji finansowych jest z pewnością warta zrealizowania, jednak w realnym świecie wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Wątpliwą kwestią pozostaje fakt, że większośc wydobycia ma obecnie miejsce w Chinach, kraju, którego rząd jest dosyć nieprzewidywalny. Jaka więc będzie przyszłość bitcoina? Pozostaje nam tylko obserwować.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Bitcoin, czyli prawdziwe wirtualne pieniądze- cz.1
  2. Internet światłowodowy
  3. Internet rzeczy – czy lodówka sama zrobi zakupy?