Curved TV – czy warto kupić zakrzywiony telewizor?

Im bardziej technika idzie do przodu, tym mniej mamy wokół siebie sprzętów kupowanych na lata. Przestają nimi być także telewizory. Producenci kuszą coraz nowszymi rozwiązaniami,  a wśród nich jest też tzw. curved TV, czyli zakrzywiony ekran. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Dzisiejszy tekst pomoże Ci zdecydować!

Curved TV – po co ten zakrzywiony ekran?

Wygięty ekran pozwala zwiększyć powierzchnię, na której wyświetlany jest obraz, bez ryzyka powstawania zniekształceń. Dzieje się tak, ponieważ krzywizna jest zbliżona do krzywizny naszego oka, a więc każdy punkt takiego ekranu mamy w tej samej odległości. Dzięki temu światło (obraz z każdego punktu) dociera do oka w tym samym czasie, nie powstają więc deformacje. Technologia ta jest obecna już od jakiegoś czasu na salach kinowych, gdzie spisuje się świetnie ze względu na wielkość ekranu, jednak czy sprawdzi się równie dobrze w domowym zaciszu?

TCL 110-inch curved UHD TV (15244402111)

Curved TV – w domowych warunkach

Niestety, to o czym napisaliśmy powyżej… w zasadzie nie ma zastosowania w domowych telewizorach. Po pierwsze, aby krzywizna mogła mieć znaczący wpływ na komfort oglądania, należy siedzieć bardzo blisko ekranu. Po drugie, idealnie będzie widziała tylko osoba znajdująca się naprzeciw środka telewizora, więc jeśli nie będziesz korzystać z niego samotnie, w grę wchodzą właściwie wyłącznie sprzęty o dużych przekątnych. Poniżej 55 cali wygięcie nie będzie miało znaczenia, a żeby idealnym obrazem dostosowanym do krzywizny oka mogło się cieszyć kilka osób, trzeba nawet większych rozmiarów. Na szczęście jednak zakrzywione telewizory mają inne zalety. Tego typu ekran w mniejszym stopniu odbija światło, co poprawia komfort oglądania. Do tego obraz wydaje się mieć większą głębię, lepsze są również kontrasty.

Samsung Panoramic Curved UHD TV 105" (15021414598)

Curved TV – czy warto?

Jeśli spodziewasz się efektów kinowych – nie. Zakrzywiony ekran sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie design i są w stanie zaplanować wnętrze tak, aby kanapa znalazła się w idealnej odległości od telewizora, a przy okazji będą się cieszyć lepszą głębią i kontrastem. To dobry wybór również dla graczy, ponieważ rozgrywka na konsoli wymaga przebywania bliżej ekranu, niż podczas oglądania telewizji – może się okazać, że wrażenia z gry na zakrzywionym ekranie są dużo lepsze. Jeśli jednak masz większą rodzinę i lubicie wspólnie oglądać ulubione filmy czy seriale, lepszym wyborem będzie płaski telewizor. Weź  pod uwagę również koszty – kupując curved TV trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Mimo tego, że producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań, najlepiej jest podchodzić do nich z dystansem. Zanim zdecydujesz się na kupno curved TV czy innego sprzętu, zastanów się czy odpowiada on Twoim potrzebom.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Treści Ultra HD – czym są i jak z nich korzystać?
  2. Telewizja interaktywna – co to takiego?
  3. Darmowa telewizja internetowa – czy to legalne?