darmowa telewizja internetowa

Darmowa telewizja internetowa – czy to legalne?

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się bardzo dużo stron, emitujących sygnał telewizyjny i umożliwiających oglądanie naszych ulubionych programów z poziomu komputera. Warto zastanowić się, czym jest tzw. “darmowa” telewizja internetowa i czy jest ona w pełni legalna.

Czym jest telewizja internetowa?

Powszechnie za telewizję internetową uznaje się stację telewizyjną, która udostępnia swoje programy na stronach internetowych (np. Ipla lub Player), bądź osoby przygotowujące specjalne treści dla odbiorców wyłącznie w Internecie (np. webTV, telewizjada.pl). Jeśli chodzi o strony udostępniane użytkownikom, to działa to na identycznych zasadach. Czy zatem jest to nielegalny sposób korzystania z Internetu?

Darmowa telewizja internetowa – czy jest to karalne?

Zgodnie z art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze stron udostępniających programy innych stacji telewizyjnych jest karalne i niedozwolone do użytku publicznego. Zakazane jest także dzielenie się transmisją programu telewizyjnego z innymi. Osoby nie stosujące się do powyższych zakazów podlegają grzywnie, nawet karze ograniczenia bądź pozbawienia wolności (art. 116 ww. ustawy). Wszystko zależne jest od tego jak wykorzystywane są treści. Warto zwrócić uwagę na to, jak administratorzy stron obchodzą prawo twierdząc, że nie transmitują programu telewizyjnego, a jedynie wyrażają zgodę na udostępnianie plików, które rzekomo znaleźli w Internecie.  

darmowa telewizja internetowa

Ze względu na to, że prowadzenie tego typu serwisów i udostępnianie programów telewizyjnych jest przestępstwem, wielu właścicieli (administratorów) rejestruje swoje strony poza granicami naszego kraju. Dobrym przykładem na potwierdzenie tego będzie fakt aresztowania twórcy serwisu Kickasstorrent, który został oskarżony o nielegalną dystrybucję materiałów chronionych prawnie, wartych ponad 1 miliard dolarów. W Polsce także podjęto działania mające na celu zwalczanie stron z darmową telewizją i serwisy takie jak seansik.tv, iitv.info, zalookaj.to, czy ekino.tv zostały zablokowane, a zatrzymani administratorzy usłyszeli zarzuty na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

darmowa telewizja internetowa

Legalność stron

Wniosek z tego jest dość oczywisty, telewizja internetowa pochodząca z serwerów udostępnianych przez stacje telewizyjne jak najbardziej jest legalna, jednak jeśli chodzi o strony udostępniające programy innych stacji to już niestety trzeba jednoznacznie stwierdzić, że korzystanie z nich jest nielegalne.

Wszystko to jednak nie odstrasza użytkowników i nadal korzystają oni z serwisów tego typu. Przyczyną tak dużej liczby użytkowników są wysokie ceny abonamentu telewizyjnego, a ponieważ ze stron tego typu korzystają zazwyczaj ludzie młodzi, to decydują się oni zaryzykować kosztem mniejszych opłat.  

Polecane wpisy:

  1. Otwarte sieci Wi-Fi – czy mogę być niebezpieczne?
  2. Tabnabbing – co to takiego?

Jesteś studentem? Sprawdź naszą najnowszą promocję! Dowiedz się więcej: bit.ly/promocjastudent