Dla kogo Osiedle Tysiąclecia?

Dla kogo Osiedle Tysiąclecia?

Osiedle Tysiąclecia, jako jedna z najbardziej znanych dzielnic Katowic, tętni życiem o każdej porze dnia. Jednak, kogo jest tutaj najwięcej? Dla kogo jest to idealne miejsce do zamieszkania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ludność Tysiąclecia

Wg danych na dzień 31.12.2014 r., osiedle Tysiąclecia jest najgęściej zaludnionym osiedlem w Katowicach (11 852 osób/km2 ). Mieszka tutaj aż 22 217 osób, z czego 12 522 to osoby w wieku produkcyjnym (56%), 6 489 to ludzie w wieku poprodukcyjnym (29%), a tylko 14%, czyli 3 176 osób to dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Wynika z tego, że większość mieszkańców tego osiedla to kobiety w wieku 19-60 i mężczyźni w wieku 19-65 lat. Czy więc osiedle to jest miejscem idealnym dla tej grupy wiekowej? Zastanówmy się.

Dla kogo osiedle tysiąclecia

Osiedle Tysiąclecia – miejsce idealne dla…

Teren, który obejmuje Tauzen jest niezwykle rozległy, co stwarza wiele możliwości. Jest tutaj praktycznie wszystko – szkoły, przedszkola, żłobki, sklepy, kościoły, przychodnie… może więc osoby w tzw. wieku produkcyjnym wybierają to miejsce jako idealne, by tutaj osiąść i założyć rodzinę? Być może tak. Może w przeciągu kilku lat statystyki odwrócą się i na drugim miejscu, zamiast osób starszych będą dzieci?

Dla kogo osiedle tysiąclecia

Warunki ku temu są idealne. Na osiedlu znajduje się mnóstwo placów zabaw, które nie dość, że są zadbane i nowoczesne, to są także odgrodzone. Zmniejsza to znacznie ryzyko, że dziecko gdzieś pobiegnie i coś mu się stanie. Rodzic może mieć swoją pociechę cały czas na oku. Są tu także 2 żłobki, 9 przedszkoli, 2 szkoły podstawowe, Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Plastycznych, a także Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna. Nie ma więc problemu z dojazdem, każdy etap edukacji można bez problemu zrealizować na miejscu. W związku z obecnością wspomnianych już szkół artystycznych, osiedle Tysiąclecia ściąga do siebie młodzież nie tylko z Katowic, ale i spoza nich, jest to więc idealna okazja, aby poznać nowych, ciekawych ludzi. A co z wolnym czasem?

Dla “pracusiów” znajdzie się na przykład Młodzieżowy Dom Kultury, a dla tych, którzy po prostu chcą odpocząć, idealne będą liczne ścieżki rowerowe, dużo zieleni, stawy, a co chyba najbardziej atrakcyjne – sąsiedztwo Parku Śląskiego.

Tylko dla rodzin?

Ale czy Tauzen to miejsce tylko i wyłącznie dla rodzin i młodzieży? Nie! Przecież osoby w wieku nieco starszym także mają tu dosłownie wszystko, czego dusza zapragnie! Spacer zielonymi alejkami będzie idealnym sposobem spędzania czasu, spotykania się ze znajomymi, a niewielka odległość do sklepów, czy nawet targu pozwoli się zaopatrzyć we wszystko, bez potrzeby jeżdżenia do centrum. Osoby bardziej schorowane również nie mają się czego obawiać – w pobliżu przecież jest kilka przychodni, aptek, a nawet pogotowie. W dodatku przyjaźnie nastawieni sąsiedzi zawsze chętnie wyciągną pomocną dłoń.

Dla kogo osiedle tysiąclecia

Komunikacja

Zaletą, na którą warto zwrócić uwagę wszystkich, w każdym wieku jest to, że osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane. Nie ma problemu z dostępem do komunikacji miejskiej, a tym zmotoryzowanym nietrudno będzie się dostać na DTŚkę czy DK 79. Aktywnym mieszkańcom z pewnością przypadną do gustu rowery miejskie, którymi będą mogli się poruszać po osiedlu, czy poza nim.

Dla kogo osiedle tysiąclecia

Dla kogo jest więc osiedle Tysiąclecia? Odpowiedź jest może niezbyt precyzyjna, ale prawdziwa – dla każdego! Jest to idealne miejsce zarówno dla młodzieży i dla osób starszych, dla rodzin, jak i dla samotnych. Choć jak można czuć się samotnym w takim miejscu, gdzie wszyscy są jedną wielką Tauzenowską rodziną?

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Buszko i Franta – ojcowie Osiedla Tysiąclecia
  2. Osiedle Tysiąclecia na starych fotografiach cz. 2
  3. Odkrywamy, jak powstało Osiedle Tysiąclecia!