Gdzie legalnie oglądać filmy i seriale?

Oglądanie filmów czy telewizji to jedna z najbardziej popularnych w Polsce form rozrywki i spędzania wolnego czasu. Do niedawna jeszcze zdecydowanym ograniczeniem była ramówka stacji telewizyjnych. Jednak w dobie powszechnie dostępnego, szybkiego internetu otrzymaliśmy zupełnie nowe możliwości. Nie dziwi zatem fakt, że Polacy poszukują co raz to nowszych rozwiązań by móc samodzielnie wybrać to, co chcą oglądać. W dzisiejszych czasach widz chce decydować o tym co i kiedy będzie oglądał, dlatego coraz większą popularnością cieszą się portale umożliwiające oglądanie filmów i seriali w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie ze stron są legalne i bezpłatne.

W Internecie istnieją również serwisy, których działalność choć nie do końca legalna, umożliwia użytkownikom oglądanie seriali i filmów zgodnie z prawem. W tym rozwiązaniu istnieją dwie możliwości. W pełni darmowa opcja wymaga cierpliwości, jeżeli chcemy aby program “załadował się” szybko i nie zacinał się podczas oglądania musimy wykupić abonament. Z reguły jest to koszt kilku złotych na okres kilku dni  lub nawet tygodnia.

 

kinoman.tv

Ogromną bazę filmów i seriali posiada w swoich zasobach serwis kinoman.tv. Oczywiście użytkownicy, którzy chcą korzystać z serwisu bezpłatnie muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak długi czas ładowania się programu oraz liczne reklamy (niedawno pisaliśmy o tym, jak się ich pozbyć).

kinoman

 

Na podobnych zasadach działa serwis zalukaj.tv. Również oferuje on dostęp do szerokiej bazy filmów i seriali, jednak aby uniknąć wyświetlania reklam oraz oglądać video w lepszej jakości należy założyć konto i wykupić pakiet VIP. 

Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że oglądane przez nas video pochodzi z legalnego źródła możemy korzystać z coraz bardziej popularnych serwisów VOD – video na żądanie. Serwisy te pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu za sprawą stacji telewizyjnych.

 

player.pl

Pionierem tego rozwiązania była stacja TVN tworząca tvnplayer.pl, który obecnie funkcjonuje jako player.pl. W pierwszej kolejności na portalu pojawiały się wyemitowane już odcinki seriali stacji. Z czasem serwis zaczął się rozwijać i obecnie udostępnia seriale polskie i zagraniczne oraz produkcje dostępne wyłącznie na platformie. W wersji płatnej użytkownicy mogą oglądać również nieemitowane jeszcze odcinki seriali oraz filmy pełnometrażowe .

player

vod.tvp.pl

To analogiczna platforma do player.pl, należąca do Telewizji Polskiej. Użytkownicy mogą tam znaleźć seriale oraz programy emitowane przez wszystkie kanały TVP. Oferta filmów obejmuje jedynie polskie produkcje.

tvp

 

ipla.tv

Serwis oferujący dostęp do najpopularniejszych programów i seriali przede wszystkim emitowanych przez stację Polsat ale nie tylko. W ofercie znajdują się również programy takich stacji jak TVP. W serwisie użytkownicy znajdą również bogatą ofertę filmów, te jednak są udostępniane odpłatnie.

ipla

 

vod.pl

Kolejna platforma VOD należy do Grupy Onet i stanowi bardziej rozbudowaną wersję serwisu vod.tvp.pl. To co ją odróżnia to bogata oferta filmów – zarówno darmowych jak i płatnych. Serwis oferuje również opcję płatnego wypożyczenia filmów do kilku dni.

vod

 

netflix.com

Nowością na polskim rynku jest robiący furorę w Stanach Zjednoczonych Netflix. Jest to największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca zarówno filmy jak w własne produkcje takie kultowy już House of Cards. Niestety minusem tej platformy są dość wysokie jak na nasz rynek ceny za ograniczony zakres usług.

netflix

 

Jak widać oferta programów telewizyjnych oraz filmów dostępnych w Internecie jest niezwykle szeroka, a rynek ten nieustannie się rozwija wprowadzając coraz to nowe udogodnienia dla użytkowników. Już w tej chwili stanowi sporą konkurencję dla tradycyjnej telewizji, a zagraniczni potentaci branży dopiero przymierzają się do wejścia na Polski rynek. Z pewnością serwisy VOD, jako że funkcjonują całkowicie zgodnie z prawem są najlepszą alternatywą, również dla nielegalnego ściągania filmów i seriali.