internet radiowy

Internet radiowy, LTE, światłowód – czym się różnią?

Bez Internetu większość z nas nie wyobraża sobie już życia. Łącze w domu jest niemal tak samo istotne, jak dostęp do bieżącej wody czy elektryczności. Połączyć się z siecią można na różne sposoby – warto wiedzieć czym charakteryzuje się oferowany typ połączenia, zanim się na nie zdecydujemy. Internet radiowy, LTE, światłowód – czym się różnią? Przeczytajcie!

Internet radiowy

Jego największą zaletą jest fakt, że dzięki przesyłowi radiowemu, możemy mieć połączenia z siecią nawet w miejscach, do których nie sposób doprowadzić kabli. Ma też całkiem spory zasięg, a potrzebna infrastruktura jest tania – wystarczy tylko nadajnik i odbiornik. Ilość pobieranych danych nie jest ograniczona przez żadne limity, ale niestety prędkość pobierania jest bardzo niska. Dodatkowo wykorzystanie fal radiowych oznacza poważne utrudnienia w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z tego typu łącza nie można też korzystać w podróży, dlatego mimo, że połączenie jest  bezprzewodowe, to raczej nie nazwiemy go mobilnym.

Internet radiowy, LTE, światłowód 3 (1)

LTE

Ten rodzaj łącza korzysta z masztów telefonii komórkowych. Jest to Internet w pełni mobilny, o czym większość  nas doskonale wie – korzystamy z niego na co dzień w swoich smartfonach. Czy jednak nadaje się jako Internet domowy? I tak i nie. Jeśli tylko znajdujemy się w zasięgu którejś z sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiego Internetu korzystać w domu. Jest szybki, jednak w praktyce często obłożony limitami – po przekroczeniu określonego transferu, lub przy nadmiernym, zdaniem operatora, obciążaniu sieci, może zwolnić nawet do 16kb/s. Dodatkowo jest też podatny na różnego rodzaju zakłócenia.

Światłowód

Połączenie „po kablu” to zdecydowanie najbardziej stabilna z dostępnych opcji. Jeśli korzystamy z usługi FTTH (Fiber to the Home), czyli dostarczania Internetu światłowodem bezpośrednio do mieszkania, to jego prędkość sięga kilkuset Mb/s. Pozwala to na swobodne korzystanie z sieci bez żadnych zakłóceń, nawet przy dużych ilościach pobieranych danych, jak w przypadku oglądania filmów w rozdzielczości 4k, z czym raczej nie radzą sobie technologie wymienione powyżej. Jedynym ograniczeniem dla Internetu światłowodowego jest fizyczna możliwość doprowadzenia kabla do danego miejsca. Jednak i to idzie ku lepszemu, zwłaszcza że przewody światłowodowe są bardzo wytrzymałe. Warto wspomnieć, że transmisja danych w ten sposób jest też dużo bardziej bezpieczna.

Internet radiowy, LTE, światłowód 3 (1)

Czy zatem światłowód to jedyne słuszne rozwiązanie? Oczywiście nie – jeśli korzystamy z Internetu w niewielkim stopniu lub nie mamy możliwości podłączenia do sieci światłowodowej, na przykład w małych miejscowościach, warto wykorzystywać dostępną infrastrukturę. Dobrze jednak orientować się na bieżąco, czy nie jest dostępna lepsza opcja.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Internet światłowodowy – przyszłość czy teraźniejszość?
  2. Jaką prędkość Internetu potrzebujesz?
  3. Odcięci od Internetu – strefy wi-fi free