Internetowe narzędzia dla przedsiębiorców cz. 2

Jakiś czas temu pisaliśmy o internetowych narzędziach dla przedsiębiorców, które usprawniają pracę przedsiębiorców. Pierwszą część artykułu można przeczytać tu. Zapraszamy na drugą część zestawienia, w którym prezentujemy internetowe narzędzia dla przedsiębiorców.

 

3. Narzędzia do tworzenia treści

Pojawienie się na rynku smartfonów i tabletów rozpoczęło nową erę w biznesie. Komputery przestały być niezbędne do codziennej pracy, gdyż w sporej części zastąpiły je urządzenia mobilne. To z kolei wywołało potrzebę stworzenia internetowych narzędzi dla przedsiębiorców, które pozwolą na tworzenie treści bez konieczności korzystania z komputera i instalowania programów jak Microsoft Office.

Do narzędzi pozwalających na tworzenie dokumentów online należą Google Docs, które są dostępne przez przeglądarkę oraz w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Do korzystania z Docs wystarczy konto Gmail. Umożliwiają one tworzenie plików tekstowych, arkuszy i prezentacji. Każdy plik możemy udostępnić wybranym osobom oraz określić poziom dostępu każdej z nich, tj. prawo do edycji pliku, jego komentowania lub wyłącznie podglądu dokumentu. Tworzenie i edycja plików jest również możliwa z poziomu urządzeń mobilnych. Co istotne, każda zmiana, bez względu na to czy jest wprowadzana za pomocą komputera czy poprzez aplikację, jest automatycznie zapisywana w chmurze – oznacza to, że plik jest aktualizowany na bieżąco i bez względu na to z jakiego urządzenia korzystamy, każda z osób widzi tą samą wersję pliku.

Kolejnym z narzędzi jest Prezi, czyli platforma umożliwiająca tworzenie ciekawych prezentacji. Standardowe programy cechują się dużą funkcjonalnością, ale oferowane szablony i wygląd prezentacji pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście w przypadku Prezi jest inaczej. Twórcy postawili przede wszystkim na koncepcję “wizualnej narracji” – dzięki nietypowej estetyce prezentacje budzą zainteresowanie i ciekawość odbiorców. Podobnie jak w przypadku Google Docs, pliki Prezi można udostępniać innym osobom oraz edytować zarówno z komputera, jak i urządzeń mobilnych.

 

pexels-photo-30111

4. Zarządzanie plikami

Prawdopodobnie każdy przedsiębiorca zna ten problem. Przesyłanie pliku od jednej do drugiej osoby, kilkadziesiąt wersji tego samego dokumentu i liczne próby dojścia do tego, który jest poprawny i najbardziej aktualny. Na szczęście z pomocą przychodzą internetowe narzędzia takie jak dyski, które umożliwiają przechowywanie treści na zewnętrznych serwerach.

Jednym z takich narzędzi jest Google Drive, na którym można przechowywać dowolne pliki: dokumenty, zdjęcia, arkusze, filmy czy projekty. Dostęp do dysku uzyskuje się przez konto Gmail. Największą zaletą Drive jest fakt, że dostęp do zapisanych na nim plików możemy uzyskać nie tylko z komputera, ale i urządzeń mobilnych. Google Drive współpracuje z Google Docs – wszystkie pliki możemy więc od razu zapisywać na dysku i segregować w folderach. Właściwości folderów umożliwiają również określanie dostępu innych osób do znajdujących się w nim dokumentów. Za darmo mamy do wykorzystania 15 GB miejsca – w razie potrzeby możemy jednak wykupić miesięczny pakiet od 100 GB do 30 TB.

Kolejnym zewnętrznym dyskiem jest Dropbox. Działa na podobnej zasadzie co Google Drive – umożliwia dostęp do plików z dowolnego miejsca i udostępnianie ich innym osobom. Dane zapisywane na Dropbox są automatycznie synchronizowane ze wszystkimi innymi urządzeniami, na których mamy zainstalowaną aplikację. Pliki zapisane na dysku są jednak dostępne również wtedy, gdy nie mamy połączenia z internetem. Aplikacja umożliwia także przesyłanie dokumentów osobom, które nie mają konta Dropbox – wystarczy przesłać im link e-mailem czy smsem. Osoba, która otrzyma łącze może pobrać kopię pliku. Za darmo dostępne jest 2 GB miejsca, w razie większego zapotrzebowania możemy wykupić konto Pro lub Business.

 

To tylko niewielka część z dostępnych w internecie narzędzi dla przedsiębiorców. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, na rynku pojawia się coraz więcej tego typu stron i aplikacji. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas internetowe narzędzia okazały się być dla Was przydatne, a z pomocą wspomnianych rozwiązań wykonywanie codziennych służbowych obowiązków stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.