Z reguły głównym kryterium przy wyborze prędkości łącza internetowego wciąż jest cena, a na naszą decyzję wpływają wszechobecne promocje. Rzadko jednak zastanawiamy się tak naprawdę, jaka prędkość Internetu będzie odpowiednia do naszych realnych potrzeb. Aby to ustalić, w pierwszej kolejności należy określić z ilu urządzeń łączących się z siecią będziemy korzystać, następnie zastanowić się co dokładnie będziemy na nich robić.
Co robisz w Internecie?
Jak wynika z raportu “Global Broadband Experience Scorecards” minimalna prędkość łącza dająca możliwość swobodnego korzystania z Internetu to 10Mb/s. Należy jednak zwrócić uwagę, iż obecnie prawie nigdy nie korzystamy już z Internetu wyłącznie w celu przeglądania stron www, więc jeżeli chcemy w pełni wykorzystać dostępne możliwości, prędkość łącza musi być większa. Niedawno pisaliśmy, gdzie oglądać filmy i seriale, aby korzystać z jakości HD. By nie być zmuszonym do czekania aż wideo się w pełni załaduje powinniśmy mieć łącze o prędkości nie mniejszej niż 50 Mb/s. Podobna prędkość będzie nam potrzebna, jeżeli często przesyłamy duże pliki lub chcemy bez zakłóceń korzystać z programów do videotransmisji takich jak np. Skype. Może się okazać, że nawet 50 Mb/s będzie niewystarczające dla niektórych użytkowników. Z taką sytuacją mogą spotkać się osoby grające w gry typu multiplayer online czy oglądające transmisje wideo, gdzie każde spowolnienie łącza znacząco wpływa na wrażania użytkownika.
Prędkość pobierania a prędkość wysyłania
Pamiętajmy, że korzystanie z Internetu to nie tylko pobieranie danych ale również ich wysyłanie. Wysyłając video na facebooka, wypełniając formularz na stronie www czy prowadząc videokonferencję wysyłamy dane z naszego urządzenia. Zatem, jeśli wykorzystujesz internet do pracy czy wysyłasz duże pliki, zadbaj o to by nie tylko prędkość pobierania była wysoka, ale również prędkość wysyłania. Idealnym rozwiązaniem jest tzw. ŁĄCZE SYMETRYCZNE, czyli takie w którym prędkość wysyłania jest taka sama jak prędkość pobierania. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, zwłaszcza u dużych dostawców. Wyjątek stanowi Systel, który w swojej ofercie proponuje wyłącznie łącza symetryczne.
Tak w czerwcu prezentował się stosunek prędkości pobierania do wysyłania w największych telekomach (dane z speedtest.pl).
Zatem dokonując wyboru dostawcy pamiętajmy, by zwracać uwagę także na druga prędkość.
Oczywiście im większa prędkość łącza tym lepiej, jednak jeżeli korzystamy wyłącznie z jednego urządzenia, na którym jedynie przeglądamy strony www, nie ma konieczności wybierania największego dostępnego pakietu. Natomiast jeżeli chcemy korzystać jednocześnie z większej liczby urządzeń, łącze o większej przepustowości pozwala na swobodniejsze korzystanie z możliwości jakie daje Internet. Musimy również pamiętać, że ostateczna prędkość Internetu zależna jest od sprzętu, z którego korzystamy. Co więcej operatorzy często podają maksymalną prędkość, która nie zawsze jest osiągana. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nasz dostawca Internetu posiada w ofercie łącze o przepustowości gwarantowanej, które zapewni prędkość za jaką faktycznie płacimy. Systel daje 100% gwarancję przepustowości łącza dla wszystkich prędkości.