Łącze symetryczne

Łącze symetryczne – co to takiego?

Na pewno nie raz siedzieliście przed komputerem i przebieraliście nogami, głośno myśląc “Jak długo to się będzie jeszcze… ściągać?!” Czy wiecie, że czas pobierania jest zależny od prędkości Internetu? A prędkość Internetu może lażeć od tego czy posiadacie łącze symetryczne?

Łącze symetryczne a prędkość pobierania i wysyłania

Istnieją dwa typy łącza internetowego: łącze symetryczne i asymetryczne. Łącze symetryczne cechuje się tym, że prędkości wysyłania i odbierania danych są sobie równe. Odwrotnie jest w przypadku łącza asymetrycznego – wówczas te dwie wartości są różne.

Warto wiedzieć, że to właśnie prędkość pobierania i wysyłania odpowiadają za komfortowe korzystanie z Internetu i ściąganie plików. Wartości te są z kolei zależne od typu posiadanego łącza.

Prędkość pobierania (ang. Download Speed, DL) informuje o tym jak szybko dane z sieci są pobierane na Wasz komputer. Natomiast prędkość wysyłania wskazuje z jaką szybkością dane z Waszego urządzenia są wysyłane do Internetu. A zatem – im większa prędkość pobierania, tym szybciej otwierają się strony internetowe i pobierane są pliki. O wiele szybciej będziecie też mogli korzystać z odtwarzaczy online, aby posłuchać swojej ulubionej muzyki czy obejrzeć kolejny odcinek serialu.

łącze symetryczne - co to takiego

Łącze symetryczne, a wolny Internet

Przyczyn wolnego Internetu może być wiele, jednak zanim zdecydujecie się złożyć reklamację u dostawcy łącza internetowego, sprawdźcie czy problem nie leży po Waszej stronie. Czynników, które niekorzystnie wpływają na szybkość Internetu może być kilka, np. źle skonfigurowany router, brak najnowszego oprogramowania sieciowego czy też problemy w systemie operacyjnym.

Warto wiedzieć, że to wysoka prędkość wysyłania gwarantuje nam komfortowe korzystanie z Internetu. W trakcie pracy w sieci (np. podczas otwierania stron internetowych) nasz komputer wysyła małe pakiety danych potwierdzające serwerowi ich odbiór. Gdy prędkość wysyłania jest zbyt niska, komputer nie jest w stanie na bieżąco potwierdzać odbioru, co w konsekwencji wpływa na przeglądanie stron internetowych.

łącze symetryczne - co to takiego

Które łącze w takim razie wybrać? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Internet symetryczny, szczególnie dla tych bardziej wymagających użytkowników.  Samo sprawdzanie poczty i przeglądanie stron to przecież tylko niewielka część aktywności internautów, o czym już pewnie przekonaliście się na własnej skórze.

Niestety, najczęściej spotykaną ofertą na rynku są łącza asymetryczne, które ograniczają szybkość wysyłania danych.

Jeśli chcecie, aby Internet działał bez zarzutu, strony internetowe ładowały się szybko, a e-maile z dużymi załącznikami nie były problemem, to koniecznie sprawdźcie naszą ofertę Internetu światłowodowego!

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Tabnabbing – co to takiego?
  2. Otwarte sieci wi-fi – czy mogą być niebezpieczne?
  3. Zasady tworzenia haseł