media społecznościowe

Media społecznościowe i związane z nimi zagrożenia

Media społecznościowe zmieniły naszą codzienność, a także znacząco wpłynęły na nasze relacje z innymi ludźmi i postrzeganie samych siebie. Czy social media przyniosły jednak tylko pozytywne skutki? Czy korzystanie z nich wiąże się z jakimiś zagrożeniami?

Media społecznościowe a ogólne zagrożenia

Social media mogą być źródłem różnych niebezpieczeństw. Po pierwsze, nigdy nie wiemy kto znajduje się po drugiej stronie. Wystarczy założyć fikcyjne konto, podać nieprawdziwe dane i dodać dowolne zdjęcie znalezione w Internecie. Niektóre portale (np. Facebook) próbują to kontrolować – jeśli serwis uzna nasze dane za fałszywe, zablokuje konto i nakaże nam przesłanie kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość. Przy takiej ilości użytkowników jest to jednak walka z wiatrakami i często zanim administratorzy namierzą taką osobę, mogą zostać już wyrządzone realne szkody. Takie konta są szczególnym zagrożeniem dla dzieci – internetowe relacje mogą mieć przecież negatywne skutki nie tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale i realnym życiu.

Wspólnie z mediami społecznościowymi pojawiło się również zjawisko cyberprzemocy, czyli nękania w Internecie. Może to być zarówno przedłużenie zastraszania w realnym życiu, jak i prześladowanie przez nieznaną nam osobę. Cyberbullying może polegać m.in. na pisaniu negatywnych komentarzy na temat ofiary w mediach społecznościowych, nękaniu zastraszającymi wiadomościami czy nawet tworzeniu ośmieszających stron internetowych. Ofiarami i sprawcami cyberprzemocy najczęściej są nastolatkowie i niestety, co jakiś czas słyszy się o tragicznych skutkach tego zjawiska.

media społecznościowe

Media społecznościowe – skutki społeczne

Ryzyko związane z korzystaniem z social media dotyczy także konsekwencji psychologiczno-społecznych. Ten typ mediów odcisnął swoje piętno przede wszystkim na relacjach międzyludzkich, doprowadzając do ich znacznego zaniku. Rozmowy przez Internet są łatwiejsze, bo zapewniają pewną barierę, możliwość ukrycia swoich uczuć i dokładnego przemyślenia odpowiedzi. Jest to też związane z kolejnym skutkiem – komunikacja w sieci umożliwia nieustanne kreowanie swojego wizerunku. O wiele łatwiej stać się popularnym i lubianym w sieci niż w realnym życiu – wystarczy odpisać w zabawny (ale dokładnie przemyślany) sposób, opublikować śmieszny filmik i dodawać zdjęcia prezentujące jedynie najciekawsze momenty z naszego życia.

Ponadto media społecznościowe mają ogromny wpływ na naszą samoocenę. To, co myślimy o sobie i jak się czujemy, uzależniamy od ilości “lajków” pod zdjęciem. Internetowe społeczności mają autentyczny wpływ na to jak postrzegamy samych siebie – do tego stopnia, że wielu z nas nie jest w stanie powiedzieć pozytywnych rzeczy o swoim wyglądzie i swoim życiu! Wynika to z faktu, że w mediach społecznościowych jesteśmy podziwiani i lubiani na o wiele większą skalę, więc niedocenienie boli jeszcze bardziej.

media społecznościowe

Media społecznościowe – bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że to od nas w dużej części zależy jakie informacje uzyskają inni internauci. Korzystajmy z opcji “ustawienia prywatności” – ustalmy co mogą zobaczyć nasi znajomi, a co będzie dostępne dla wszystkich. Przed publikacją najlepiej zadać sobie pytanie: “Czy chcę, żeby dane grono osób to zobaczyło? Czy może to mieć dla mnie jakieś negatywne skutki?”. Szczególnie chrońmy takie informacje jak kwestie finansowe, miejsce zamieszkania czy zdjęcia i filmy pokazujące dzieci.

Warto mieć również świadomość, że to, co publikujemy na naszym profilu może mieć realne konsekwencje – coraz częściej jesteśmy sprawdzani w sieci przez rekruterów, pracodawców czy wierzycieli. Treści opublikowane na naszym profilu mogą służyć do sprawdzenia zasadności naszego zwolnienia lekarskiego czy podjęcia decyzji o przyjęciu nas do pracy.

Jak widać media społecznościowe nie tylko zapewniają nam stałą komunikację z bliskimi i umożliwiają odnowienie starych znajomości, ale mogą być także źródłem rozmaitych zagrożeń. Pomimo tego media społecznościowe stały się niemalże nieodłącznym elementem codzienności i wielu z nas nie wyobraża sobie, że miałoby z nich zrezygnować, nawet dla własnego bezpieczeństwa.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Tabnabbing – co to takiego?
  2. Otwarte sieci wi-fi – czy mogą być niebezpieczne?
  3. Wykluczenie cyfrowe – problem nie tylko osób starszych?