Najlepsze narzędzia Google przydatne na co dzień

 

Google to prawdziwy gigant, z którego produktów większość z nas korzysta ciągle, czasem nawet o tym nie wiedząc. Jednak poza sztandarowymi usługami, takimi jak wyszukiwarka, przeglądarka Chrome czy serwis YouTube, mamy do dyspozycji szereg bardzo przydatnych aplikacji, które mogą znacząco ułatwić funkcjonowania w cyfrowym i realnym świecie. Poznajcie najlepsze narzędzia Google przydatne na co dzień!

Najlepsze narzędzia Google – Kalendarz

Kalendarz Google to narzędzie dość znane, choć używane głównie w kręgach biznesowych – może się jednak przydać każdemu. Nie tylko umożliwia wpisywanie wydarzeń, ale także samodzielnie pobierze wydarzenia z Twojej skrzynki Gmail. Jeśli otrzymasz wiadomość dotyczącą rezerwacji lotu, informacja o locie zostanie umieszczona pod odpowiednią datą w kalendarzu. Opcję tę można wyłączyć, ale jest ona bardzo przydatna. Ponadto, aplikacja pozwala na tworzenie wielu kalendarzy i udostępnianie ich wybranym osobom; udostępniać można pojedyncze wydarzenie. Kalendarz Google jest powiązany z kontem, można go używać na komputerze, ale również jako aplikacji na telefonie lub tablecie.

google kalendarz ilustracja

Najlepsze narzędzia Google – Mapy

Po co komu nawigacja za kilkaset złotych, jeśli ma smartfona i Google Maps? Tego narzędzia używa wielu z Was, ale z pewnością nie wiecie o wszystkich jego możliwościach. Oczywiście, mapy umożliwiają korzystanie z nawigacji, która wskazuje kilka alternatywnych tras, odległość do celu i czas potrzebny na pokonanie tej odległości. Informuje także o ewentualnych płatnych odcinkach, zdarzeniach w ruchu drogowym i o natężeniu ruchu – to możliwe dzięki milionom użytkowników map: korzystając z aplikacji, nasz telefon również dostarcza danych na temat lokalizacji, a więc wiadomo czy w danym miejscu ruch odbywa się płynnie, czy też utknęliśmy tam na kwadrans. Mapy Google to też świetne narzędzie do planowania wycieczek rowerowych. Pokazuje ścieżki rowerowe, umożliwia wyrysowanie trasy przechodzącej przez wybrane punkty, a taką spersonalizowaną mapę możemy udostępnić znajomemu lub osadzić na swojej stronie. Cyklistom i nie tylko mogą się też przydać informacje na temat topografii. Pomocna jest również możliwość obejrzenia zdjęć danego miejsca lub jego widoku w Street View, czyli z poziomu ulicy. Poza tym, cała społeczność użytkowników nanosi na mapy miejsca i informacje o nich, dzięki czemu Mapy Google stają się cennym źródłem praktycznych informacji.

Najlepsze narzędzia Google – Dokumenty i Dysk

Najpopularniejszym pakietem programów do edycji tekstu czy tworzenia arkuszy jest Microsoft Office, jednak trzeba za niego dość sporo zapłacić. Wśród alternatywnych rozwiązań znajdziemy także bezpłatny pakiet od Google, w ramach którego możemy tworzyć dokumenty tekstowe, arkusze, prezentacje i formularze (np. ankiety). Narzędzia te są dosyć proste w użyciu i działają w przeglądarce. To duża zaleta – wszystko, co robimy, zapisuje się automatycznie na wirtualnym dysku, dzięki czemu nie ma mowy o utracie pracy w razie nagłej awarii komputera. Dokumenty można współdzielić z innymi użytkownikami, co znacząco ułatwia pracę w grupie. Choć Dokumenty Google nie posiadają wszystkich zaawansowanych funkcji pakietu Office, to przeciętnemu użytkownikowi wystarczą aż nadto. Na wspomnianym Dysku Google możemy przechowywać zresztą nie tylko elementy utworzone przy pomocy Dokumentów, ale dowolne rodzaje plików. Wybrane foldery możemy również udostępniać.

docsy ilustracja

Najlepsze narzędzia Google – Keep

Zdarzyło Wam się, że musieliście szybko coś zapisać, ale nie mieliście pod ręką kartki i długopisu? Albo mieliście, ale świstek papieru szybko gdzieś przepadł? To się nie zdarza, jeśli korzystacie z aplikacji do robienia notatek. Wśród wielu dostępnych jest także propozycja Google o nazwie Keep. W Google Keep można stworzyć notatkę z ciągłym tekstem, listę, notatkę ze zdjęciem czy rysunkiem. Możliwości jest naprawdę wiele i z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego do każdego zapisku. Dużą zaletą tej aplikacji jest fakt, że można jej używać zarówno na komputerze z poziomu przeglądarki jak i na urządzeniu mobilnym – dzięki temu tworzenie np. list zakupów staje się bardzo wygodne. Notatki można też kopiować do Dokumentów Google oraz oczywiście współdzielić z innym użytkownikiem.

google keep ilustracja

Google oferuje całą gamę produktów przydatnych narzędzi. Oprócz tych wymienionych powyżej są to także narzędzia dla programistów, analityków i marketingowców – w wielu zawodach trudno się bez nich obyć. A Wy, które narzędzia Google uważacie za najbardziej przydatne?