Nowa ustawa abonamentowa

Nowa ustawa abonamentowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Abonament RTV od lat wzbudza kontrowersje. W teorii obowiązkowy, choć do budżetu wpływa zaledwie ułamek należnych kwot. Nie istnieją jednak środki prawne, które pozwoliłyby skutecznie egzekwować tę opłatę. Niedługo ma się to zmienić, bowiem ma zostać wprowadzona nowa ustawa abonamentowa. Czego należy się spodziewać? Czytajcie!

Nowa ustawa abonamentowa – jakie zmiany wprowadzi

Ministerstwo cyfryzacji przedstawiło już projekt ustawy, a zawarte w nim zapisy rewolucjonizują kwestię poboru opłat abonamentowych. Na początek dobra wiadomość – osoby zalegające z abonamentem będą zwolnione z konieczności uregulowania długu. Dalej, ustawa zakłada ulepszenie systemu rejestracji odbiorników, dzięki włączeniu w ten proces dostawców płatnej telewizji, czyli na przykład telewizji kablowej czy satelitarnej. Ci dostawcy, będą również zobowiązani do przekazywania informacji na temat swoich klientów Poczcie Polskiej (która jest instytucją odpowiedzialną za pobór abonamentu). W ustawie pojawił się również pomysł uiszczania opłaty razem z podatkiem dochodowym.

nowa ustawa abonamentowa

Nowa ustawa abonamentowa – wątpliwości

Zapisy ustawy budzą zaniepokojenie wielu osób i instytucji. Izby gospodarcze mediów i komunikacji postulują o zaniechanie prac nad projektem, gdyż ich zdaniem ustawa w tym kształcie może spowodować m.in. odpływ odbiorców np. do platform internetowych. GIODO (Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) poddaje w wątpliwość wciąganie prywatnych operatorów w system poboru opłat. Z kolei przedstawiciele Cyfrowego Polsatu zauważają, że przekazywanie danych osobowych narusza prawa klientów.

Nowa ustawa abonamentowa – kiedy wejdzie w życie?

Biorąc pod uwagę wątpliwości, jakie wzbudzają zapisy, można się spodziewać poprawek w projekcie. Obecnie jednak zakłada się, że ustawa może wejść w życie już w czerwcu. Tekst projektu ustawy dostępny jest pod linkiem: www.mkidn.gov.pl/Ustawa_abonamentowa.pdf

Zdajemy sobie sprawę, że omawiana ustawa może budzić niepokój również naszych klientów. Pragniemy jednak zapewnić, że Państwa dane są bezpieczne i chronione z najwyższą starannością. Tak długo, jak nie będziemy do tego prawnie zmuszeni, z całą pewnością nie przekażemy ich żadnej instytucji.