przepustowość łącza

Przepustowość łącza – co należy wiedzieć?

Każdy z nas ma w domu dostęp do Internetu, jednak jego jakość bywa różna –  niektórym bardzo duże pliki pobierają się błyskawicznie, podczas gdy inni mają problemy z załadowaniem średniej jakości filmu na YouTube. Jak to się dzieje? Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się czym jest przepustowość łącza.

Czym jest przepustowość łącza?

Jednym z najważniejszych parametrów łącza jest właśnie jego przepustowość. Wyrażana w bitach na sekundę, oznacza  maksymalną ilość danych, jaka może zostać przesłana za pomocą danego łącza w jednym momencie. Innymi słowy, to rzeczywista szerokość pasma internetowego, czy też jego pojemność. Bardzo często jest mylona z przepływnością, która oznacza z kolei prędkość z jaką dane mogą być przesłane – dzieje się tak z uwagi na wspólną jednostkę tych dwóch parametrów. W efekcie obie wartości są utożsamiane z prędkością transferu danych.

Jaką przepustowość ma mój Internet?

Zależnie od rodzaju połączenia  z siecią, przepustowość łącza będzie przyjmowała różne wartości (o tym czym one się różnią przeczytacie tutaj). Zwykłe stałe łącze w domu osiąga 150-300 Mb/s  Nieco gorzej w tym względzie prezentuje się Internet LTE – tutaj maksymalna przepustowość to ok. 100 Mb/s. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, należy zwrócić uwagę, czy operator mówi o parametrach maksymalnych czy gwarantowanych. W praktyce zdarza się, że wyżej wymienione wartości są przeznaczone dla całego sektora, z którego korzysta wielu użytkowników, a podaną wartość dzielą między sobą. Inaczej jest w przypadku łącza FTTH, czyli światłowodu do domu, za pomocą którego możemy przesłać największą ilość danych – tutaj wartości sięgają nawet 1000 Mb/s i nie ma mowy o współdzieleniu łącza z innymi użytkownikami.

przepustowość łącza

Jaka przepustowość łącza jest odpowiednia dla mnie?

Internet LTE to dobre rozwiązanie dla urządzeń mobilnych, poza domem, lub jako wyjście awaryjne. Zwykłe łącze wystarczy, aby bez problemu przeglądać strony www lub oglądać filmy w rozdzielczości 1020p, nawet na kilku urządzeniach jednocześnie. Jeśli jednak marzy nam się oglądanie filmów w 4K, a w domu mamy urządzenia typu smart, które wymagają połączenia z siecią, najlepszym rozwiązaniem będzie światłowód, który powoli staje się standardem, co w dobie Internet of Things nikogo nie dziwi. Co ważne jeśli korzystamy w domu z WiFi, należy pamiętać, że nawet jeśli przepustowość łącza doprowadzonego do naszego mieszkania będzie duża, po przejściu przez router WiFi może się zmniejszyć, co związane jest z ograniczeniami samego urządzenia. Są jednak na rynku dostępne routery, których przepustowość sięga nawet 1000 Mb/s.

Technikalia związane z Internetem dla wielu mogą brzmieć jak czarna magia, warto jednak znać podstawy. To medium jest podstawą działania dzisiejszego, globalnego świata i z biegiem czasu będzie się tylko rozwijać i zmieniać nasze życie.