ultra hd

Treści Ultra HD – czym są i jak z nich korzystać?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na naszych oczach dokonywał się gigantyczny postęp techniczny, również w naszym codziennym życiu. Przyzwyczajamy się, że technologia zaczyna niemal perfekcyjnie naśladować naturę, dlatego także jako widzowie jesteśmy coraz bardziej wymagający.

Czym jest Ultra HD

UHD, Ultra HD, 4K – pod wszystkimi tymi nazwami kryje się wysoka rozdzielczość obrazu rzędu 3840 x 2160 px. To aż cztery razy więcej pikseli niż standard Full HD, w którym do dyspozycji mamy 1920 x 1080 px. Dzięki temu nawet z bliska obraz jest ostry, widoczne są detale, które sprawiają, że wydaje się on bardziej realistyczny.

Ultra HD

Gdzie szukać treści Ultra HD?

Jeszcze niedawno powszechnie uważano, że w Polsce nie ma sensu kupować telewizorów z rozdzielczością 4K, ponieważ brakuje treści w tej rozdzielczości, którymi mogliby się cieszyć posiadacze takiej klasy sprzętu. Faktycznie, jeśli chodzi o naziemną telewizję, to na jakość 4K będziemy musieli jeszcze poczekać – TVP zapowiada taką zmianę w 2018 roku. Jednak już teraz treści UHD oferują niektóre kanały satelitarne, znajdziemy  je też w popularnym serwisie You Tube. Od niedawna dostępne są w Polsce także popularne usługi Amazon Prime Video czy Netflix, oferujące głównie własne produkcje.


Nagrywanie w wysokiej rozdzielczości, możliwe także przy użyciu drona, pozwala pokazać świat od najpiękniejszej strony – aby obejrzeć materiał w 4K należy zmienić jakość klikając w ikonę zębatki.

Czego potrzebujemy, by móc korzystać z treści Ultra HD?

Aby cieszyć się wysokiej jakości obrazem, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, który obsługuje standard UHD. Dla wszystkich jasne jest, że bez odpowiedniego telewizora  ani rusz. Ale to nie wszystko czego potrzebujemy. Wyświetlanie wysokiej jakości video to przesyłanie naprawdę sporej ilości danych, dlatego konieczne jest szerokopasmowy dostęp do Internetu. Raczej nie sprawdzi się tutaj technologia LTE – bezprzewodowy przesył danych po prostu nie poradzi sobie z taką ich ilością. Najlepszym rozwiązaniem jest złącze światłowodowe, które zapewnia ultraszybkie połączenie z Internetem.

Postęp technologiczny jest nieunikniony. Z powodzeniem możemy już sami nagrywać w 4K – taką możliwość oferują już flagowe smartfony. Niebawem również ogólnie dostępne w internecie lub telewizji treści będą miały standardową jakość Ultra HD. Dobrze przygotować się na to już teraz i zadbać o odpowiednie łącze!