virtual reality

Virtual reality, czyli czym jest wirtualna rzeczywistość?

W ostatnich miesiącach virtual reality stało się niezwykle popularnym określeniem. Czy wiecie czym jest rzeczywistość wirtualna? Jakie mogą być jej zastosowania? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Virtual reality – czym jest?

Rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality, VR) to trójwymiarowy obraz, który został stworzony komputerowo. VR może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet całe zdarzenia. W zależności od koncepcji, virtual reality opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i całkowicie fikcyjnego. Najprościej można więc powiedzieć, że to określenie oznacza po prostu wirtualną imitację rzeczywistości.

Na początku warto podkreślić założenia tej technologii. VR ma wywoływać u ludzi naturalne i realne doznania. Nasze mózgi są jednak tak skonstruowane, iż na podstawie małych detali są w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak – w tym przypadku, że widziany obraz nie jest prawdziwy. Przed twórcami virtual reality postawiono więc duże wyzwanie, polegające na stworzeniu wirtualnego świata, który będzie maksymalnie stwarzał pozory rzeczywistości.

Virtual reality – działanie

Jak do tego doprowadzić? Kluczem było zrozumienie fizjonomii człowieka. Każdy element rzeczywistości poznajemy za pomocą zmysłów, konieczne było więc wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwoliłyby je oszukać. Najpopularniejszym z nich są specjalne okulary, które prezentują wybrany obraz na ekranie, a jednocześnie są zabudowane po bokach – dzięki czemu niemalże odcinają nas od prawdziwego świata. Twórcy VR musieli wziąć pod uwagę także inne czynniki, jak to że zasięg ludzkiego wzroku obejmuje prawie 180° czy to, że szukamy potwierdzenia widzianego obrazu za pomocą zmysłu słuchu – jeśli te sygnały są sprzeczne, dochodzi do zjawiska powszechnie znanego jako choroba lokomocyjna.

Kolejnym wyzwaniem była pełna sprawność systemu – oprogramowanie musi reagować na wszystkie działania użytkownika w czasie rzeczywistym, aby zagwarantować mu przyjemne i naturalne doświadczenie. Regularnie pojawiają się także nowe rozwiązania wspierające technologię VR jak słuchawki, specjalne bieżnie czy rękawiczki, które dodatkowo pobudzają nasze zmysły, pozytywnie wpływają na jakość doznania, a także wspierają tworzenie iluzji rzeczywistości.

virtual reality

Mówiąc najprościej: VR przedstawia nam stworzone komputerowo środowisko, które możemy odkrywać, a także wchodzić w interakcję z pewnymi jego elementami. Obiekty w technologii VR są prezentowane w skali 1:1, mają więc rzeczywiste wymiary. Widziany przez nas obraz zmienia się natomiast w zależności od naszego ruchu – możemy podziwiać wirtualny świat z różnych perspektyw, np. jeśli obrócimy głowę lub przykucniemy.

Virtual reality – zastosowania

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przede wszystkim w rozrywce, prezentując filmy 360° czy jako akcesoria uzupełniające do gier video. Możemy już nie tylko brać udział w grze, widząc wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stać się jego częścią. Virtual reality znajduje swoje zastosowanie także m.in. w medycynie, sztuce czy architekturze architekturze.

VR jest idealnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy realizacja w rzeczywistości mogłaby być niezwykle droga lub szczególnie niebezpieczna. Można ją więc wykorzystywać np. do szkolenia przyszłych pilotów czy prowadzenia zajęć z chirurgii na studiach medycznych. W takich sytuacjach virtual reality umożliwia zyskanie prawdziwego i cennego doświadczenia w wirtualnym i maksymalnie bezpiecznym świecie. W większości przypadków jest to też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Virtual reality a augmented reality

Warto wspomnieć także o kuzynce VR, czyli o rzeczywistości poszerzonej (ang. augmented reality, AR), która łączy świat rzeczywisty z wirtualnym. Do AR zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, a następnie nakłada się na niego wytworzone komputerowo elementy 3D. Współcześnie AR wykorzystuje się, podobnie jak VR, m.in. w lotnictwie, medycynie czy motoryzacji, a także w celach marketingowych, np. w aplikacjach na smartfony, które pozwalają użytkownikom na wirtualną zmianę koloru ścian czy ustawienie w pokoju mebli z danego sklepu.

virtual reality

Nie ulega wątpliwości, że wirtualna rzeczywistość jest technologią, która będzie nadal rozwijana – zarówno w zakresie rozrywki, jak i zastosowań w różnych branżach. Pamiętajmy, by nie kojarzyć VR tylko jako modnego elementu współczesności, ale także jako praktyczne i potrzebne narzędzie, którego stosowanie może nawet uratować nam życie.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. E-banki – czy są bezpieczne?
  2. Media społecznościowe i związane z nimi zagrożenia
  3. Darmowa telewizja internetowa – czy to legalne?