Technologie audiowizualne rozwijają się w błyskawicznym tempie. W zasięgu ręki mamy coraz więcej treści Ultra HD czy inaczej mówiąc 4K (o tym gdzie je oglądać przeczytacie tutaj). Warto więc zainwestować w sprzęt, który pozwoli nam cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Ale co wybrać? Przeczytajcie co należy wiedzieć planując zakup telewizora 4K!
Zakup telewizora 4K – technikalia
Rozdzielczość to jeden z najważniejszych parametrów telewizora mierzony w pikselach. To od niej zależy jak dokładny jest oglądany obraz. Telewizory Full HD to rozdzielczość rzędu 1920 na 1080 pikseli. Pod tym względem, telewizory ultra HD lepsze są aż czterokrotnie – ich rozdzielczość to 3840 na 2160 pikseli. To oznacza dużo dokładniejsze odwzorowanie detali, wyraźniejszy i po prostu bliższy rzeczywistości obraz. Prawdę mówiąc, może być on tak realistyczny jak widok z okna:
Innym, nie mniej istotnym parametrem wielu telewizorów Ultra HD jest tzw. HDR (and. High Dynamic Range), czyli duża rozpiętość tonalna. Dzięki tej technologii wyświetlany obraz będzie pełen detali zarówno w bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych tonach. Sama technologia HDR to kilka standardów różniących się nieco między sobą, do najpopularniejszych należą HDR10 i HDR Dolby Vision. Kupując telewizor, warto zwrócić uwagę jakie standardy HDR obsługuje.
Zakup telewizora 4K – czy potrzebuję takiej jakości?
Telewizor nie wystarczy, aby oglądać filmy czy seriale w najwyższej jakości – to same treści muszą być nakręcone w odpowiedniej technologii. O tym czym są treści Ultra HD pisaliśmy tutaj. Należy mieć na uwadze, że z dnia na dzień takich treści przybywa, a starsze odbiorniki nie są w stanie wyświetlać ich w pełnej jakości. Za jakiś czas może stać się ona standardem – planują to już nawet polskie stacje telewizyjne. Jednak to nie wszystko. Na takim telewizorze możemy w pełni cieszyć się pięknem wykonanych przez nas zdjęć – większość smartfonów, które posiada niemal każdy z nas, wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 4K lub wyższej (4K odpowiada nieco ponad 8 megapikselom, co jest standardem w nowszych smartfonach), nie wspominając o profesjonalnym sprzęcie fotograficznym. Telefony z wyższej półki kręcą również filmy w tej jakości. Telewizor 4K świetnie sprawdzi się również jako ekran dla najbardziej wymagających gier na konsole. Ponadto, taki sprzęt pozwoli nawet na oglądanie starszych filmów w lepszej jakości – specjalne procesory są w stanie ulepszyć obraz starszych materiałów, co z angielskiego nazywamy „upscaling”. Jeśli zależy nam na naprawdę zauważalnej zmianie jakościowej, warto wybrać telewizor obsługujący wspomnianą wcześniej technologię HDR, dzięki której ujęcia zyskują zupełnie nowy, nieosiągalny dotąd poziom realizmu.
Zakup telewizora 4K – czy to zakup na lata?
Nierozsądnym byłoby wymienianie zakupionego przed kilkoma miesiącami telewizora na taki z rozdzielczością 4K. Należy też mieć świadomość, że jest to rozdzielczość przejściowa – producenci dążą do stworzenia telewizorów 8K, czyli o rozdzielczości takiej samej jak ta, którą dysponuje ludzkie oko. Tego przełomu możemy spodziewać się jednak nie wcześniej niż w 2020 roku, a i wtedy przez dłuższy czas, telewizory 8K będą z pewnością szalenie drogie. Telewizory 4K są zauważalnie lepsze niż Full HD, zwłaszcza te posiadające technologię HDR, dlatego jeśli wymieniamy akurat swój sprzęt, warto pokusić się o zakup lepszego modelu i cieszyć się pięknym obrazem przez kolejnych kilka lat.
Zakup telewizora z pewnością należy już do poważniejszych domowych wydatków. Należy wziąć pod uwagę swoje upodobania, pasje, a nawet jaki zawód wykonujemy – może się okazać, że telewizor 4K to naprawdę dobra inwestycja.